Cumhurbaşkanı Erdoğan Malatya'da Toplu Açılış Törenine Katıldı

26 Ekim 2020 10:44 BİMYAD

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Malatya’da Toplu Açılış Töreni’ne Katıldı

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Malatya’da Toplu Açılış Töreni’ne Katıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Malatya İl Kongresi ile Malatya’da yapımı tamamlanan projelerin toplu açılış törenine katılmak üzere, 25 Ekim 2020 tarihinde Malatya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Malatya İtfaiye Binası önünde düzenlenen toplu açılış töreninde konuşma yapan Vali Aydın Baruş, “ Malatya olarak 2020 yılı bizler için zorluklarla geçen bir yıl oldu. Önce 24 Ocak’ta Sivrice’de, ardından Pütürge ilçemizde meydana gelen depremlerle sarsıldık. Mart ayından itibaren pandemi sürecinin getirdiği sorunlarla karşılaştık. Sosyal ve iktisadi hayatımızda olumsuzluklar yaşadık. Depremin hemen ertesinde afetten etkilenen ilçelerimizi ziyaret ederek, sorunlarımızı yerinde dinlediniz. Bizlere cesaret ve güç bahşettiniz. Afetten etkilenen vatandaşlarımızın yaralarının süratle sarılmasını sağladınız. Talimatlarınızla, afetzede vatandaşlarımızın kalıcı konutlara kavuşturulması için TOKİ tarafından yürütülen çalışmalar hem ilçe merkezlerinde hem de kırsal alanda hızlı bir şekilde sürmektedir. 
Bugün itibarıyla; Kale ve Pütürge ilçe merkezlerinde inşa edilen konutlar afetzede vatandaşlarımıza teslim aşamasına gelmiştir. Battalgazi ile Doğanyol ilçe merkezlerinde ve kırsal mahallelerde yapımı devam eden konutların en kısa sürede tamamlanarak hak sahibi vatandaşlarımıza teslimi için çalışıyoruz. Bu vesileyle, Zat-ı alinize ve konutların süratle yapılmasını temin eden Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımıza ve TOKİ Başkanlığına,  Sayın İçişleri Bakanımıza ve AFAD Başkanlığına teşekkürlerimi sunuyorum.

Malatya, yüksek desteklerinizle hayata geçirilen kamu ve özel sektör yatırımlarıyla, deprem ve pandemi sürecinin olumsuzluklarını yenerek Türkiye’nin kalkınmasına katkı sağlamaya devam ediyor. Malatya bugün, istihdam ve yaşam mekânı tercihi anlamında sadece kendi insanı için değil, çevre illerde yaşayan vatandaşlarımız için de bir cazibe merkezi olmayı sürdürüyor.  İlimizin Organize Sanayi Bölgelerinde yapılacak yatırımlarda cazibe merkezlerinden biri olarak, 2021 yılında da 6. Bölge teşviklerinden yararlanmaya devam edecek olması sanayimizin gelişmesine çok önemli katkılar sağlayacaktır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleriyle ihalesi gerçekleştirilen, yaklaşık 250 Milyon TL bedelli 1. Organize Sanayi Bölgesi arıtma tesisi ise sanayimizin çevreyle uyumlu bir şekilde gelişmesini ve yatırım ortamının iyileşmesini temin edecektir. Bu destekler sayesinde yakaladığımız olumlu yatırım ortamı, yatırımcıların Organize Sanayi Bölgemize olan ilgisini artırmıştır. 
Bugün açılışını yapacağımız ve ilimizde toplam 2.827 vatandaşımızın istihdamını sağlayan 12 büyük sanayi tesisi bu olumlu iklimin en güzel göstergesidir. Bu konumu; Zat-ı alinizin Malatya’ya hiçbir zaman esirgemediğiniz desteğiniz sayesinde elde ettik. Bu vesileyle Malatya adına şükranlarımı bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Malatya ekonomisi ve tarımı için büyük önem taşıyan ve dünyada 115 ülkeye ihraç edilen kuru kayısıdan ülkemizin elde ettiği gelir 2019 yılında 254 milyon dolara ulaşmıştır. Malatya insanı için hayati önem taşıyan kayısının 2020 yılında toprak mahsulleri ofisince destekleme kapsamına alınması Malatya’nın yüzünü güldürmüştür. Diğer taraftan, kayısının sağlıklı şartlarda depolanması ve piyasaya sunumu amacıyla Malatya Ticaret Borsası tarafından inşa edilen ve bugün açılışını yapacağımız Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk Tesisi Malatya için büyük bir kazanım olmuştur. Kayısının destekleme kapsamına alınmasını ve lisanslı depoculuğun ilimize kazandırılmasını sağlayan, başta Zat-ı aliniz olmak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, Tarım ve Orman Bakanımıza ve TOBB Başkanımıza şükranlarımı sunuyorum.

Bugün açılışını yapacağımız; toplam bedeli 1,5 Milyar Türk Lirasını aşan yatırımlar; Eğitimden sağlığa, gençlik ve spordan altyapıya, sanayiden tarıma, Malatya’nın iktisadi ve sosyal hayatına çok önemli kazanımlar sağlayacaktır. Bu projelerin hayata geçirilmesiyle birlikte Malatya, Türkiye’mizin vizyon ve hedeflerine ulaşmasında önemli bir pay sahibi olma imkânına kavuşacaktır.

Bu yatırımların; Malatya’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.
Bugün teşriflerinizle müstesna bir gün yaşayan ilimize verdiğiniz önem ve yüksek destekleriniz için bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Ziyaretiniz, Malatya’mız ve Türkiye’miz için çalışma heyecanımızı bir kat daha artırmıştır. Malatya olarak; bizlere gösterdiğiniz hedefler doğrultusunda, ilimiz ve Türkiye’miz için birlik ve kardeşlik içerisinde azimle çalışmaya devam edeceğiz. Açılış törenimizi huzurlarıyla şereflendiren; başta Zat-ı aliniz olmak üzere, Sayın Bakanlarımıza, Milletvekillerimize ve kıymetli misafirlerimize çok teşekkür ediyor, hürmetlerimi arz ediyorum” dedi.

Malatya’da toplu açılış töreniyle 1 milyar 600 milyon lirayı aşan kamu ve özel sektör yatırımını hizmete aldıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Eğitimde sekiz ilçemizde inşası tamamlanan okullar ile lojmanları. Sağlıkta Arguvan ilçemizde inşa edilen aile sağlığı merkezi, toplum sağlığı merkezi, acil sağlık istasyonu ile Kuluncak İlçe Entegre Hastanesi’ni insanımızın hizmetine sunuyoruz. Sanayi ve teknolojide Yeşilyurt Türk Standartlar Enstitüsü Araç Kontrol Merkezi’nin, enerjide 380 kilovatlık Keban Şalt 2. Özel Bölge güçlendirmesinin açılışını yapıyoruz. Gençlik ve Sporda ilçelerimizdeki futbol sahalarını, gençlik merkezlerini, olimpik kapalı yüzme havuzu ve öğrenci yurtlarını devreye alıyoruz. İnönü Üniversitemize ait 217 yataklı İnönü Onkoloji Hastanesi’ni, Turgut Özal Üniversitemizin özellikle attığımız bu adımlarla çok daha güçlenmesine imkân sağlıyoruz.”
Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin toplam yatırım tutarı 438 milyon lirayı geçen hizmet binalarını, tesisleri, yol, bulvar, meydan ve çevre düzenlemelerinin de açılışının gerçekleştirildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel sektör yatırımlarının da Malatya’ya kazandırıldığına işaret etti.
Açılışı yapılan 5 bin ton kapasiteli kuru kayısı depolama tesisinin kayısı üreticileri ile tüccarlarına nakliye, depo kirası ve vergi alanlarında ciddi avantajlar getireceğine inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteğiyle toplam yatırım tutarı 13 milyon Euro’yu geçen ikinci bir depoyu daha inşallah 2021 senesinin ikinci yarısında şehrimize kazandırmayı ümit ediyoruz. Böylece kuru kayısıda dünya ihracatının yüzde 60’dan fazlasını yapan Malatya’yı bu alanda en üst lige taşımayı hedefliyoruz” dedi.

“Kayısı üreticilerimizin verdiği emeğin karşılığını alması ana önceliğimizdir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “2020 senesi içinde bu doğrultuda devrim niteliğinde bir atım attık. Cumhuriyet tarihimizde ilk defa kuru kayısıyı Toprak Mahsulleri Ofisimizin alımlarına dâhil ettik. Bu kapsamda dört numara kuru kayısıda kilogram başına kükürtlenmiş için 21 liradan, gün kurusu için ise 23 liradan alım başlattık. Piyasaya denge getiren belirsizliği sona erdiren bu çalışmanın kayısı üreticilerimizi de memnun ettiğini görüyoruz. Önümüzdeki dönem de bu alımları devam ettirerek üreticimizi korumayı sürdüreceğiz. Malatyalı çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olsun diyorum.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün açılışı yapılan en önemli yatırımlardan birinin de TOKİ’nin inşasını bitirdiği deprem konutları olduğunun altını çizerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Malatya ve Elazığ’da meydana gelen depremden sonra insanımızın yaralarını sarmak için hemen çalışmalarımızı başlattık. Bugün Pütürge’de 208, Kale’de 238 konut olmak üzere toplam 446 konutu vatandaşlarımıza teslim ediyoruz. İnşası devam eden diğer konutlar tamamlandıkça inşallah hak sahiplerine teslimini peyderpey gerçekleştireceğiz. Depremde kaybettiğimiz canların sızısını aradan geçen süreye rağmen yüreğimizde hissetmeye devam ediyoruz. Bu vesileyle bir kez daha depremde vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabırlar diliyorum. Rabbim bizi her türlü afetten, musibetten, görünür, görünmez kazadan korusun” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından açılışı yapılan 1. OSB Lisanslı Kuru Kayısı Deposu, Pütürge İlçesi Deprem Konutları, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Onkoloji Hastanesi ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi Meslek Yüksek Okulunda hazır bulunan protokol üyeleriyle birlikte canlı bağlantı kurularak Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,  AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Betül Sayan Kaya, Cevdet Yılmaz ile Mahir Ünal, TOKİ Başkan Yardımcısı Levent Sungur ve Malatya protokol ile hizmet ve yatırımların toplu açılış kurdelesini kesti.

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!

YENİ GALERİLER

Basın İnternet Medya Yayıncılar Derneği-BİMYAD

Basın İnternet Medya Yayıncılar Derneği Genel Başkanlığı kurumsal web sitesi.

BİMYAD

Saray Mahallesi Sarayım Sokak Akbulut İş Merkezi. No:9 Kat:4/6
44320 Battalgazi / Malatya

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.